dr. med., pediatrinja (1937 – 2020)
PRVA PEDIATRINJA V ŠKOFJI LOKI:
»Če delaš, kar imaš rad, si v tem tudi dober.«

 

Ga. Štefka Križnar je imela in bo imela za vedno posebno in globoko vez z Osnovno Šolo Jela Janežiča in nič koliko generacijami otrok, ki so šolo obiskovali, ter njihovimi starši. Kot pediatrinja je bila dejavna na mnogih področjih, velike zasluge pa je imela in ima prav na področju skrbi za otroke s posebnimi potrebami. Uvedla je namreč mednarodno odmevni način obravnave in register otrok s posebnimi potrebami. Prav njen model je postal učni model OZN za države v razvoju. Register otrok je postavila v obeh loških dolinah, v Selški in Poljanski, vzpostavila pa je tudi razvojno ambulanto. Vseskozi je poleg uradne dokumentacije vodila še svoje zapise o težavah otrok, svojih pacientov, in sproti ugotavljala, kateri strokovnjaki bi k boljši detekciji in diagnostiki še lahko prispevali. Vzpostavila je povezavo s porodnišnico in razvojno nevrofizioterapijo. V razvoji ambulanti je delala še kot upokojenka, in sicer do svojega 76. leta. Z možem, g. Ivanom Križnarjem, športnim pedagogom, sta si prizadevala za uvedbo korektivne gimnastike v šole in za uvedbo šole v naravi za vse otroke.

Poleg zdravnice pediatrinje je bila ga. Štefka Križnar tudi velika zagovornica varovanja okolja, v prostem času pa je v roke rada vzela svoje orglice ali harmoniko, zadnja leta službe je pričela tudi s slikanjem. Najraje je slikala cvetje. Ne-nazadnje pa je bila tudi žena in mati dveh otrok.

Vedno in povsod je sejala, negovala in gradila »dobro«. Zato se nas je njeno slovo globoko dotaknilo.

Njeno življenjsko zgodbo si lahko preberete na spodnji povezavi.
https://www.delo.si/nedelo/stefka-si-zasluzi-spomenik.html

(Skupno 169 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost