Otroci imajo pravico do izobraževanja ter usposabljanja na podlagi enakih možnosti, kar poudarjajo številni mednarodni dokumenti (Salamanška izjava, UNESCO, Evropska komisija). Otrokom s posebnimi potrebami je potrebno nuditi pomoč za njihovo čim širšo vključenost, kamor spada tudi uspešno vključevanje otrok v redne šole.
Mobilni pedagogi učencem s posebnimi potrebami nudimo dodatno strokovno pomoč pri odpravljanju primanjkljajev, ovir oziroma motenj v skladno z odločbo o usmeritvi. Učenci se spopadajo z različnimi težavami in problemi, ki jim s skupno besedo rečemo primanjkljaji na posameznih področjih učenja in se odražajo pri: branju, pisanju, pravopisu, računanju, učenec ima težave s pozornostjo in koncentracijo, pomnjenjem, koordinacijo, težave se lahko kažejo tudi na socialnem in emocionalnem področjih otrokovega razvoja. Pri delu uporabljamo ustrezne oblike in metode dela, s katerimi razvijamo šibka in močna področja, ki so usmerjena k korigiranju, odpravljanju ali kompenziranju otrokovih motenj in primanjkljajev.
Motnje oz. težave s katerimi se spopadajo naši otroci so heterogene. V nadaljevanju so predstavljene samo nekatere, s katerimi se izvajalci dodatne strokovne pomoči najpogosteje srečujemo.
- branje in črkovanje (disleksijo)
- pravopis (disortografijo)
- pisanje ( disgrafijo)
Primanjkljaji pri učenju matematike
- specifične učne težave pri aritmetiki
- diskalkulija
Primanjkljaji na področju praktičnih veščin
- dispraksija
Motnja pozornosti z motnjo koncentracije in hiperaktivnostjo
- ADD in ADHD
Vzorčni primeri
Marjeta Federl, mag. prof. inkl. ped., koordinator objav za področje nudenja dodatne strokovne pomoči
Če vas še kaj zanima ali bi želeli še kaj vprašati, mi pišite: marjeta.federl@os-jela-janezica.si.
Bralno – napisovalne težave
Knjige in ostala literatura
- Davis, R. D., Braun, E. M. (2008): Dar disleksije. V.B.Z. Ljubljana.
- Kavkler, M., Košak Babuder, M., Magajna, L., Reid, G. in Viola, S.G. (2007): Učenci s specifičnimi učnimi težavami: Skriti primanjkljaji – skriti zakladi.
- Kavkler, M., Magajna, L., Košak Babuder, M., Zemljak, B.., Janželj, L., Andrejčič, M., Meehan, M., Smythe, I. in Ward, V. (2010): Disleksija – vodnik za samostojno učenje študentov in dijakov
- Magajna, L., Kavkler, M., Čačinovič Vogrinčič, G., Pečjak, S. in Bregar-Golobič, K. , (2008): Koncept dela Učne težave v osnovni šoli (41 – 44)
- Reid, G. (2002): Nekaj v prijateljsko pomoč – vodnik za staršev otroke z disleksijo
- . Kavkler, M. in Košak Babuder, M. (2013): Disleksija – vodnik za starše
- Žerdin, T. (2003): Motnje v razvoju jezika, branja in pisanja. Kako jih odkrivamo in odpravljamo
Spletne povezave
- Černe T: Disleksija
- Černe T.: Nekaj nasvetov za starše otrok in mladostnikov z disleksijo
- Černe T.: Priporočila za izbiro knjig za osebe z disleksijo ter za oblikovanje gradiv
- Černe T.: Seznam priporočene literature za otroke in strokovne knjige o disleksiji
- Černe T.: Spodbujanje začetnega branja pri otrocih, ki imajo specifično motnjo branja in pisanja (disleksijo)
- Erjavec, S.: Nekaj o disleksiji
- Kalan M.: Vedenjsko-kognitivna metoda branja
- Kalan, M.: Pravila za oblikovanje programa (vedenjsko-kognitivne metode branja)
- Kesič, K.:Okrogla miza o disleksiji
- Košak Babuder, M..:Vseevropska konferenca o disleksiji
- Pavlin, A., Pezdir, N.,Skodlar, B. in Slabe, Š.: Pomoč in podpora učitelju za delo z učenci z disleksijo – priročnik
- Raduly-Zorgo, E., Smythe, I. in Gyarmathy, E.: Disleksija – Vodnik za tutorje
- Smolič, A.: Disleksija
- Bravo: Disgrafija
- Černe T.: Disgrafija
- Erjavec, S: Disgrafija
Spletne povezave – filmi in oddaje
- Disleksija Pomoč
- Disleksija predstavitev
- Erosova metoda za odpravljanje disleksije
- Infodrom: Disleksija ni ovira
- Pogovor o disleksiji z mag.Katarino Kesič – Dimic v oddaji Odstiranja
- Tanja Černe: Disleksija – specifična motnja, ki bogati življenje?
Primanjkljaji pri učenju matematike
Knjige in ostala literatura
- Kavčič A. R. (2005):Učenje z gibanjem pri matematiki
- Magajna, L., Kavkler, M., Čačinovič Vogrinčič, G., Pečjak, S. in Bregar-Golobič, K. , (2008): Koncept dela Učne težave v osnovni šoli (44 – 47)
- Tatjana Vonta in sodelavke (ur.),(2010): Dejavnosti za predšolske otroke s poudarkom na spoznavanju matematičnih in naravoslovnih konceptov
- Kavkler M. in Košak BabuderM. (2015): Težave pri učenju matematike : strategije za izboljšanje razumevanja in učnih dosežkov
- Žakelj, A. in Valenčič Zuljan, M. (2015): Učenci z učnimi težavami pri matematiki : prepoznavanje učnih težav in model pomoči
Spletne povezave
- Bravo: Diskalkulija
- Ipavc, J.: Specifične težave pri matematiki
- Ivačič, A., Jokan, N., Podlogar, P., Simončič, A. in Tašnar, M. (20014): Pomoč in podpora učitelju za delo z učenci z diskalkulijo – priročnik
- Križman, E. in Mojškerc, D.: Ko za 15 + 6 zmanjka prstov. Kaj pa zdaj?
Primanjkljaji na področju praktičnih veščin
Knjige in ostala literatura
- Magajna, L., Kavkler, M., Čačinovič Vogrinčič, G., Pečjak, S. in Bregar-Golobič, K. , (2008): Koncept dela Učne težave v osnovni šoli (47 – 53)
Spletne povezave
- Bravo: Dispraksija
- Čreslovnik, H.: Dispraksija v srednji šoli
- Juretič, S., Knez, M., Mrvčić, B., Povše, B. in Trček, M. (2014): Pomoč in podpora učitelju za delo z učenci z dispraksijo – priročnik
Spletne povezave – filmi in oddaje
Motnja pozornosti z motnjo koncentracije in hiperaktivnostjo
Knjige in ostala literatura
- Kesič Dimic K. (2008): ADHD – ali deklice hitijo drugače? : Spregledanost deklic z motnjo ADHD
- Kesič Dimic K. (2009): Adrenalinske deklice, hitri dečki : svet otroka z ADHD
- Magajna, L., Kavkler, M., Čačinovič Vogrinčič, G., Pečjak, S. in Bregar-Golobič, K. , (2008): Koncept dela Učne težave v osnovni šoli (47 – 53)
- Černe T. ( 2016): Pomoč otrokom z motnjo pozornosti in aktivnosti
Spletne povezave
- Arnes: Motnja pozornosti in hiperaktivnost
- Bravo: ADD/ADHD
- Mihevc, M.: Motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ali brez hiperaktivnosti)
- Pulec Lah, S.:Otrok s pomanjkljivo pozornostjo in hiperaktivnostjo v razredu – pedagoška praksa in izzivi
Spletne povezave – filmi in oddaje
- Infodrom: 13-letni Mark ADHD obrnil v svoj prid
- Kaj lahko naredijo starši in terapevti pri hiperaktivnem otroku
- Oddaja o motnji ADHD z mag. Katarino Kesič Dimic
Področje samostojnosti
Spletne povezave:
- Camloh, M., Krstulović A., Milavec N., Štular M. (2016): Kako doseči samostojnost otroka pri opravljanju šolskih aktivnosti doma?
Zbrala in uredila: Marjeta Federl